۰
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۳
کارشناس مسائل مذهبی:

نماز پایه و اساس دین است/ تاکید بزرگان بر اقامه این فریضه الهی در اول وقت

حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری گفت: بزرگان و پیشوایان مذهبی ما بر اقامه فریضه الهی نماز در اول وقت تاکید فراوان کرده اند.
نماز پایه و اساس دین است/ تاکید بزرگان بر اقامه این فریضه الهی در اول وقت
حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: نماز پایه و اساس دین مبین اسلام و  یاد آور حضور خداوند در تمام لحظات زندگی هر انسانی است و خواندن نماز بر هرشخص مسلمان واجب و در این دین الهی، سفارشات زیادی درباره آن شده است.

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: پیامبر عظیم الشان اسلام، بزرگان، پیشوایان دینی و امامان بزرگوارمان تاکید زیادی بر خواندن نماز اول وقت داشته اند و به تاخیر انداختن آن را به هیچ وجه جایز نمی دانستند.

وی در ادامه گفت: خداوند در آیه ۱۵۳ سوره بقره قرآن کریم درباره اهمیت این فریضه الهی فرموده که:« ای کسانی که ایمان آورده اید، از شکیبایی و نماز یاری جویید، زیرا خدا با شکیبایان است.»، البته از این آیات فراوان است.


حجت‌الاسلام والمسلمین بامری افزود: در آیات و روایات آمده که روز قیامت اولین چیزی که آدمی بر آن محاسبه میشود، نماز است و اگر این فریضه پذیرفته شد، دیگراعمال هم قبول میشود و اگر نماز رد شد، دیگر اعمال هم رد میشود.

این کارشناس مسائل مذهبی با تاکید براینکه اخلاص از ویژگی های این فریضه مهم الهی است، عنوان کرد: نماز، نه‌تنها در دین مبین اسلام بلکه در تمام ادیان، از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. 

وی اضافه کرد: نماز مثل معلم نمونه اخلاق است چرا که معلم اخلاق شاگرد خود را به سوی خداوند و به سمت نور مطلق رهبری‌ می‌کند، تا جایی که نور الهی در دل او جلوه‌گر ‌شود و رفتار او و به عبارت روشن‌تر، وجود او را خدائی می‌کند.


حجت‌الاسلام والمسلمین بامری تصریح کرد: در زمان پیامبراکرم(ص) در برخی جنگ‌ها که نزدیک بود سپاه اسلام با شکست روبه‌رو شود، حضرت دستور نماز می‌دادند و دو رکعت نماز می‌خواندند و سپس با توکل بر خداوند و قلبی مطمئن، بر دشمن پیروز می‌شدند.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم فیض«ره» در کتاب شریف «المحجة البیضاء» با ذکر مثالی زیبا نقش اجزای مختلف نماز را تبیین کرده است، وی می‌گوید: «کمال انسان وابسته به دو چیز است: موجودیّت باطنی و اعضای ظاهری؛ موجودیت باطنی انسان همان روح او و ظاهر جسمانی آدمی، اعضا و جوارح‌ او است.

انتهای پیام
کد مطلب: 1708
مرجع : صدای بلوچ
نام شما
آدرس ايميل شما