۰
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛

کشف محموله بزرگ باله کوسه ماهیان در چابهار/ 1700 کوسه قربانی سودجویان شدند

وحید پورمردان از کشف محموله بزرگ باله کوسه ماهیان توسط محیط بانان با همکاري پلیس آگاهی در شهرستان چابهار خبر داد.
کشف محموله بزرگ باله کوسه ماهیان در چابهار/ 1700 کوسه قربانی سودجویان شدند
به گزارش صدای بلوچ، وحید پورمردان در گفت وگو با عصرهامون گفت: با همکاري پرسنل نیروي انتظامی و پلیس آگاهی چابهار محموله غیرمجاز باله هاي کوسه از دو دستگاه خاور در شهر چابهار کشف شد.
 
وی افزود: متخلفین که قصد قاچاق و فروش باله هاي کوسه ماهیان در کشورهاي همسایه را داشتند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
 
وی ادامه داد: در بررسی هاي به عمل آمده توسط کارشناس محیط زیست دریایی چابهار از محموله کشف شده، مشخص شد متاسفانه بیش از هزار و700 قطعه از انواع کوسه ماهیان کوچک و بزرگ برای تهیه این محموله صید شده و از بین رفته اند.
 
وی خاطرنشان کرد: صید غیرقانونی کوسه بدون توجه به اهمیت آنها در دریا و قوانین حاکم مبنی بر ممنوعیت صید، به دلیل تقاضاي زیاد خرید باله و دم آنها با قیمت هاي بالا در کشورهاي جنوب شرق آسیا توسط صیادان سودجو با همدستی قاچاقچیان باله هاي کوسه انجام می شود.
 
به گفته پورمردان؛ قاچاقچیان کوسه، تعدادي از صیادان سودجو را با تامین هزینه هاي اولیه صیادي و خرید تضمینی باله ها با قیمت مناسب، به هدف صید کوسه ها روانه دریا می کنند و آنها نیز پس از صید کوسه بلافاصله دم و باله آنها که ارزش پولی بیشتري از گوشت دارد را از بدن جدا کرده و تحویل قاچاقچیان می دهند.
 
وی ادامه داد: به استناد ماده 10 قانون شکار و صید "شکار، صید، حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی" ممنوع است و متخلفین علاوه بر اعمال جرایم کیفري، مشمول پرداخت جرایم ضرر و زیان زیست محیطی می شوند که جریمه هر قطعه کوسه بر حسب نوع گونه از 100 میلیون تا 300 میلیون ریال تعیین شده است.
 
شایان ذکر است کوسه ماهیان موجودات در خطر انقراض هستند و در فهرست سرخ IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست) قرار دارند.
 
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 739
مرجع : صدای بلوچ
نام شما
آدرس ايميل شما