۰
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۵
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان با 10 سالِ پربارش هم جبران نمی شود

محسن حیدری گفت: آنقدر کم بارشی انباشته در استان وجود دارد که ۱۰ سال پربارش نیز نمی تواند این کم بارشی را جبران کند.
کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان با 10 سالِ پربارش هم جبران نمی شود
به گزارش صدای بلوچ، محسن حیدری در گفت و گو با عصرهامون، اظهار داشت: اگرچه در فصل های زمستان و فروردین سال زراعی گذشته بارش های خوبی در استان بارید و مجموع بارش های سالانه را به محدوده 130 میلی متر رساند، اما این بارش ها به تنهایی نمی تواند کم بارشی انباشته استان را برطرف کند.

وی ادامه داد: میزان کم بارشی استان در هشت سال اخیر معادل 250 میلی متر است که برای جبران آن باید 15 سال متوالی بارش های استان حدود 15 درصد بیشتر از نرمال باشد تا به محدوده نرمال برسیم. به بیان دیگر باید 15 سال مجموع بارش استان مانند سال گذشته یعنی 130 میلی متر باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بارش های مقطعی نمی تواند استان را از خشکسالی انباشته خارج کند، افزود: در پاییز امسال حداقل چهار سامانه بارشی خوب  سیستان و بلوچستان را فرا گرفت که ارتفاع بارش های آن به 45.7 میلی متر رسید این مقدار بارش 958 درصد بیشتر از بارش های پاییز سال گذشته است.

حیدری اضافه کرد: میزآن آب حاصل از این بارندگی ها بیش از 8 میلیارد مترمکعب برآورد می شود که حدود 10 برابر آب حاصل از بارندگی های پاییز گذشته است.
وی در ادامه به خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود میزان بارش های فصل زمستان استان در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به آسیب های زیست محیطی ناشی از خشکسالی های اخیر اشاره کرد و گفت: در صورت جبران کم بارشی های سال های اخیر، باز هم نمی توان انتظار داشت که آسیب های زیست محیطی ناشی از خشکسالی نظیر از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و همچنین فرونشست های زمین بر  طرف شود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 742
مرجع : صدای بلوچ
نام شما
آدرس ايميل شما