۰
جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
امام جمعه دلگان:

از امام محمد باقر(ع)‌روایات زیادی نقل شده است/ امام پنجم در نشر معارف اسلامی تلاش گسترده ای بکار برد

امام جمعه دلگان گفت:امام محمد باقر (ع) در نشر معارف اسلامی تلاش گسترده ای بکار برد.
از امام محمد باقر(ع)‌روایات زیادی نقل شده است/ امام پنجم در نشر معارف اسلامی تلاش گسترده ای بکار برد
به گزارش صدای بلوچ، حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته دلگان با اشاره به سالروز شهادت امام محمد باقر(ع)، بیان کرد:امام باقر (ع) چون در اواخر دوران حکومت بنی‌ امیه به‌سر می‌برد،از ضعف قدرت حاکمه استفاده کرد و در نشر معارف اسلامی، تلاش گسترده‌ای را به کار برد.

وی گفت: امام باقر (ع) با مخالفان و صاحبان عقاید مختلف، مناظره می کرد و به سؤالات آن ها پاسخ می داد، لذا از آن امام در تمام مسائل فقهی و اجتماعی و حکومتی روایات فراوانی نقل شده است.

امام جمعه دلگان عنوان کرد: برادر امام باقر (ع)، زید بن علی بن الحسین پس از شهادت امام سجاد (ع) پرچم مخالفت با بنی‌امیه را برافراشت و افراد زیادی را به دور خود جمع کرد،ولی امام باقر (ع) او را از قیام مسلحانه منع کرد و فرمود: «هنوز وقتش نرسیده است و قیام تو در انتها به ضرر مسلمین می انجامد.»اما زید که خون حسینی در رگ‌های او می‌جوشید، زیر بار نرفت و قیام کرد و عاقبت در اثر اعلان مخالفت با بنی‌امیه به شهادت رسید.

وی افزود: امام باقر (ع) در زمان حکومت ولید بن عبدالملک به امامت رسید، پس از او به ترتیب سلیمان بن عبدالملک، عمر بن عبدالعزیز، یزید بن عبدالملک و هشام بن عبدالملک، یکی پس از دیگری حاکم ممالک اسلامی شدند.

امام جمعه دلگان اضافه کرد: امام با هر یک از آنها به نحو خاصی برخورد می‌کرد، ولی بعضی از بستگان وی، از جمله زید بن حسن بن علی به بدگویی او دست زدند تا سرانجام در هفتم ذيحجه سال 114 هجری در سن 57 سالگی در مدينه با توطئه هشام مسموم شد و به شهادت رسید.

حجت الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: پيکر مقدس امام باقر (ع) را در قبرستان بقيع (کنار پدر بزرگوارش) به خاک سپردند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 432
مرجع : صدای بلوچ
نام شما
آدرس ايميل شما